Najlepšia téma pre WordPress predsa len existuje…

Každý kto sa zaoberá tvorbou web stránok v systéme WordPress určite riešil výber tej správnej témy. Opisovať čo znamená téma pre WordPress asi nemá veľký zmysel – každý presne vie čo to je. Nebudem písať o free témach, nakoľko ten kto sa seriózne zaoberá tvorbou webových stránok by mal určite používať platené témy. Poskytujú oveľa väčšiu funkcionalitu, ako tie zadarmo.

Asi každý najskôr skúšal rôzne témy z rôznych zdrojov – ja nie som výnimka. Medzi najznámejšie portály, kde sa dajú profesionálne témy kúpiť patrí Themeforest. Tam si kúpite témy od výmyslu sveta – od jednoúčelových až po tie viacúčelové. Medzi najznámejšie patria:

 • Avada
 • The7
 • Porto
 • BeTheme
 • Enfold a veľa ďaľších…
Themeforest - Témy pre WordPress

Pre každý web vyberať inú tému je nezmysel z viacerých hľadísk. Každá téma má svoje špecifické nastavenia, svoju podporu, aktualizácie a pod. – hľadať špecifické nastavenia pri každom projekte je naozaj iba strata času. Ideálne je zakúpenie si jednej multifunkčnej témy, ktorú potom použijem pre každý web. Na multifunkčnej téme viete postaviť klasickú webovú stránku, osobný blog, E-shop a pod.

Zo začiatku bola mojou obľúbenou témou pre WordPress multifunkčná téma The7. Je to naozaj veľmi dobrá téma – má ale jeden problém – rýchlostne sa nechytá na tzv. minimalistické témy. Inak je prepracovaná do detailov. Potom sú vlci samotári, ktorí neponúkajú svoj produkt cez rôzne portály, ale majú vytvorený svoj, vrátane podpory a pod. Medzi najznámejšie patrí Astra, Divi, Neve, Generatepress, PageBuilder Framework a pod. Samozrejme vyskúšal som ich všetky – ani jedna nebola dokonalá. Každá téma mala niečo veľmi dobré, ale ani jedna nemala všetko to, čo by som si predstavoval. Vybrať to pravé orechové na tvorbu webov bolo veľmi náročné. Ak by som mohol zobrať všetko najlepšie z každej témy a dal to dokopy, potom by to bolo super. Bohužiaľ to sa nedá. Našťastie mi jeden známy doporučil jednu tému, ktorá nie je u nás veľmi známa a ja som po pár hodinách používania videl svetlo na konci tunela!

Kráľ WordPress tém žije ! a volá sa Blocksy

To svetlo na konci tunela sa volá Blocksy. Po nainštalovaní témy a pluginu Blocksy Companion Premium máte k dispozícii tú najlepšiu tému na svete pre ekosystém WordPress.  Veľmi ma potešila logika celej témy – je veľmi jednoduchá a intuitívna.  Na 99% vecí som nepotreboval žiadnu podporu, všetko som našiel hneď. Naozaj prepracovanosť a logika je doslova fascinujúca.

Blocksy patrí do tzv. lightweight – ľahkých a rýchlych tém. Na to čo ponúka je naozaj pekelne rýchla – samozrejme po optimalizácii. Výborne spolupracuje s Gutenbergom, ale aj s Elementorom, ktorý používam na tvorbu webov.

Prečo je Blocksy najlepšia téma?

Opísať všetky vlastnosti tejto skvelej témy by bolo na tri strany. Ako by povedal jeden známy raper, vypichnem tie najdôležitejšie – aspoň pre mňa.

 • Header Builder – hlavička a jej nekonečné možnosti

Na tejto téme veľmi oceňujem tzv. Header Builder. Dá sa tam nastaviť úplne všetko a je to spracované neskutočne logicky. Ak robíte transparentnú hlavičku – viete si nastaviť úplne všetko pre každý stav – t.j. ak je transparentný, normálny alebo v tzv. „sticky“ režime. Header obsahuje 3 riadky, do ktorých si môžete dať rôzne widgety. Pre desktop zvlášť, pre mobilné zariadenia zvlášť. Samozrejme dajú sa prispôsobovať či už písmom, farbami, tienmi, zaoblením a pod. Viete dať do sticky režimu iba tie riadky, ktoré chcete. Hlavičiek môžete mať koľko chcete – aj pre každú stránku zvlášť. Každú hlavičku si viete podľa podmienky priradiť stránke, alebo hocijakému inému elementu, ktorý WordPress ponúka – naozaj neskutočné možnosti. Rôzne logo pre rôzne možnosti je samozrejmosť. Tieto možnosti sú ďaleko pred všetkými témami – naozaj brilantné. Ak by ste náhodou aj niečo nevedeli nastaviť – tak nájde v ich podpore úplne všetko v podobe video návodov.

Viete spraviť pekné megamenu – aj sa pomoci Elementora

 • Footer Builder – pätička a jej nekonečné možnosti

Tu isté platí to, čo pri hlavičke – nekonečné možnosti. Ja osobne využívam funkcionalitu Elementora Pro, kde si rýchlejšie vytvorím pätičku.

 • Možnosti témy

K dispozícii sú všetky klasické možnosti ako pri každej inej téme. Môžete si definovať farby, písma, bočný panel – sidebar, nastavenie stránok, článkov. Tiež nekonečné možnosti a veľmi intuitívne.  Je pridaný jednoduchý „cookie bar“. Samozrejmosťou je pridanie scriptov priamo do témy vrátane ID sledovanie pre Google Analytics 4 ako aj pre dosluhujúci GA3. Sú implementované aj štrukturované dáta – Schema.org, ktoré pomáhajú pri optimalizácii webových stránok.

 • Rýchlosť témy – Google Local Fonts

Rýchlosť témy je viac než obdivuhodná. Samozrejme si to vyžaduje nejaké nastavenia – ale nič zložité. Prémiová téma vám odomkne tzv. lokálne Google fonty – t.j. načítajú sa lokálne a nie externe – tiež pomáha k rýchlosti celého webu. Na optimalizáciu rýchlosti používam výhradne WP Rocket, ktorý považujem to najlepšie, čo sa dá kúpiť. Samozrejme s témou Blocksy a lokálnymi Google fontami spolupracuje excelentne. Mnohí si myslia, že Elementor je pomalý editor – ale v spolupráci s touto rýchlou témou, je to naozaj rýchle – skoro vždy po 0.5 s. Tu je reálny príklad tohto článku.

Rýchlosť témy Blocksy s lokálnymi Google fontami

Oceňujem a veľmi dobrú kompatibilitu s najznámejšími rozšíreniami pre WordPress. Výborne spolupracuje s Elementorom, už spomínaným WP Rocket, ale aj výborným pluginom na SEO optimalizáciu – Rank Math Pro.

Na tomto excelentnom blogu je rozobraná téma Blocksy do detailov a porovnáva Free a Pro verziu.

Aby som iba nechválil, sú nejaké drobnosti, ktoré by som ocenil.

 • Lepšiu integráciu s Elementorom – aj keď teraz to funguje veľmi dobre.
 • Veľmi mi chýba definícia vlastného bodu zlomu (breakpointu) pre mobil a tablet. Dal som podnet – bolo mi napísané, že to určite zapracujú.
 • V téme The7 som si vedel definovať v headeri jednotlivé widgety zvlášť pre desktop / tablet / mobil. Tu sa dajú zvlášť iba pre desktop / mobil + tablet.
Sú to viac menej drobnosti – inak je téma Blocksy naozaj excelentná s ešte lepšou podporou. Ak si chcete kúpiť túto skvelú tému môžete použiť zľavový kupón na 10% zľavu:   blocksy10sk